Uvod

Barkodovi su danas nezaobilazan element modernog poslovanja, posebno u području upravljanja zalihama i praćenja proizvoda kroz cijeli lanac opskrbe. Osim iz poslovne perspektive, barkodovi su toliko rašireni da smo često i nesvjesni koliko ih koristimo. Od skeniranja prilikom kupovine u supermarketima, skeniranja pošiljki od strane kurira koje smo naručili preko interneta, do skeniranja barkodova prilikom ulaska na koncert ili izložbu, barkodovi su u širokoj primjeni svakog dana.

U ovom blog postu, istražit ćemo povijest barkodova, njihovu upotrebu u skladištima i lancu opskrbe, razne vrste barkodova te objasniti važnost GS1 barkoda u današnjem poslovanju.

Povijest barkodova

Povijest barkodova započinje 1948. godine, kada su Bernard Silver i Norman Joseph Woodland, inspirirani Morseovim kodom, krenuli u osmišljavanje metode za automatizirano čitanje podataka o proizvodima. Njihov izum, prvi barkod, sastojao se od niza koncentričnih krugova koji su prikazivali podatke u strojno čitljivom formatu.

Prvi barkod u obliku koncentričnih kružnica, 1948. g., izvor

Međutim, komercijalna upotreba barkodova počinje tek 1974. godine, kad je prvi proizvod, pakiranje žvakaćih guma Wrigley’s Juicy Fruit, skeniran pomoću barkod čitača u supermarketu Marsh’s u mjestu Troy, Ohio. Od tada, barkodovi su prošli kroz evoluciju i proširili se kroz razne industrije, mijenjajući način na koji tvrtke prate i upravljaju svojim proizvodima i zalihama.

Prvi barkod skeniran u supermarketu, $1.39 vrijedan paket žvakaćih guma, 1974. Izvor

Upotreba barkodova u skladištima

Osim u svakodnevnim prilikama, danas su barkodovi neizostavni u skladištima i u lancima opskrbe te se koriste u različite svrhe. Neke od najčešćih situacija u kojima se barkodovi koriste su:

  • Upravljanje zalihama: Barkodovi omogućavaju efikasno praćenje razine zaliha, njihovih lokacija i kretanja pojedinih artikala, što rezultira boljom kontrolom i smanjenjem troškova.
  • Komisioniranje narudžbi: Sustavi za upravljanje skladištem (WMS) pomažu skladišnom osoblju da brzo i precizno odaberu proizvode za narudžbe, čime se smanjuju pogreške i povećava zadovoljstvo kupaca.
  • Praćenje inventara: Barkodovi se mogu koristiti za praćenje osnovnih sredstava, poput opreme i vozila, što omogućuje tvrtkama da nadziru njihovu upotrebu, održavanje i trenutnu lokaciju.
  • Slanje pošiljaka: Barkodovi pojednostavljuju procese slanja i primanja robe, osiguravajući točnost i pravovremenost isporuka vaših pošiljaka.

Vrste barkodova

Barkodovi zapravo dolaze u dva glavna oblika: jednodimenzionalni (1D) i dvodimenzionalni (2D) barkodovi. Ove dvije vrste razlikuju se po načinu na koji predstavljaju i pohranjuju podatke, što utječe na njihovu primjenu u različitim industrijama i situacijama.

  • Jednodimenzionalni (1D) barkodovi, poznati i kao linearni barkodovi, sastoje se od niza vertikalnih crnih linija različitih širina i različitih razmaka između njih. Linije i razmaci predstavljaju set podataka koji se mogu očitati pomoću raznih barkod čitača a čitaju se s lijeva na desno. Najčešće vrste 1D barkodova koji se mogu pronaći na gotovo svakom proizvodu u trgovinama su EAN-13, EAN-8, Code 128, UPC-A i UPC-E. Ovi barkodovi su jednostavni za ispis na pakiranje proizvoda i čitanje barkod skenerima, te su široko korišteni u trgovini za označavanje i praćenje proizvoda.
Najčešće vrste 1D barkodova, izvor
  • Dvodimenzionalni (2D) barkodovi koriste drugačiji pristup za pohranjivanje podataka. Umjesto linija i razmaka, 2D barkodovi koriste kombinaciju točaka, simbola i oblika koji su raspoređeni u dvodimenzionalnom prostoru. Ova struktura omogućava pohranjivanje veće količine informacija u manjem prostoru, što ih čini pogodnima za primjenu u situacijama koje zahtijevaju više podataka, poput praćenja proizvoda u lancu opskrbe ili povezivanja s web stranicama i digitalnim sadržajem. Najpoznatiji 2D barkodovi uključuju QR kodove, Data Matrix i PDF417.
Vrste 2D barkodova, izvor

Što je GS1 kod i kako se uklapa u lanac opskrbe?

GS1 je globalna neprofitna organizacija koja razvija i održava globalne standarde za poslovne komunikacije, poput barkodova i elektroničke razmjene podataka. Cilj GS1 je poboljšati učinkovitost lanca opskrbe i omogućiti tvrtkama da jasno i jednostavno razmjenjuju informacije o proizvodima i uslugama.

GS1 kod je generički pojam koji se koristi za opisivanje barkodova i drugih standarda koje je razvila GS1 organizacija. GS1 kodovi uključuju različite vrste barkodova, kao što su EAN-13, EAN-8, Code 128, itd. Ti barkodovi omogućuju jedinstvenu globalnu identifikaciju proizvoda, usluga, mjesta i logističkih jedinica. Kroz korištenje GS1 barkodova i naprednih tehnologija poput barkod skenera i sustava za upravljanje skladištem (WMS), tvrtke mogu povećati učinkovitost, smanjiti troškove i pružiti bolju uslugu svojim kupcima.

Glavna prednost prilikom korištenja GS1 standarda odnosi se na globalnu interoperabilnost. Naime, GS1 standardi su usvojeni širom svijeta, što omogućuje tvrtkama da komuniciraju i razmjenjuju informacije na globalnoj razini bez obzira na geografske i industrijske granice. Korištenjem GS1 standarda, tvrtke mogu osigurati da njihovi proizvodi i informacije o proizvodima budu lako razumljivi i čitljivi neovisno o zemlji ili sektoru.

Što je SSCC kod?

SSCC (Serijalni broj kontejnera s pošiljkom) kodovi su dio GS1 standarda i osmišljeni su za jedinstveno identificiranje jedinica za transport (transportnih jedinica) kao što su palete, kutije, spremnici i drugi tereti. SSCC kodovi pomažu u praćenju i upravljanju jedinicama za transport tijekom cijelog procesa lanca opskrbe, od proizvođača do krajnjeg korisnika.

SSCC kod se sastoji od 18 znamenki, uključujući prefiks GS1 tvrtke (koji identificira izdavatelja koda) i jedinstveni serijski broj. Ovaj jedinstveni broj omogućuje tvrtkama da prate svaku jedinicu za transport zasebno i razlikuju je od drugih jedinica.

Primjer SSCC koda, izvor

Zaključak

Barkodovi su revolucionizirali način na koji se upravlja skladištima i lancem opskrbe, nudeći brzo i točno čitanje informacija o proizvodima. Poznavanje povijesti barkodova, njihove upotrebe u različitim industrijama, vrsta barkodova i značaja GS1 barkoda pomaže razumjeti važnost njihove integracije u upravljanje zalihama.

Naš WMS softver iskorištava prednosti barkodova kako bi tvrtkama omogućio maksimalnu učinkovitost i kontrolu nad njihovim operacijama. Integracija barkod tehnologije u naš WMS omogućuje:

  • Automatizaciju praćenja zaliha: Smanjuje ljudsku grešku i osigurava preciznost podataka o zalihama u stvarnom vremenu.
  • Povećanje brzine i točnosti prilikom pripreme narudžbi: Olakšava proces odabira narudžbi i smanjuje vjerojatnost pogrešaka u isporuci.
  • Integraciju s različitim vrstama barkodova i GS1 standardima: Naš WMS podržava širok spektar barkodova, osiguravajući fleksibilnost i globalnu kompatibilnost.

Kroz učinkovitu upotrebu barkodova, naš WMS softver poboljšava učinkovitost skladišta, smanjuje troškove i unapređuje zadovoljstvo kupaca. Razumijevanje povijesti i značaja barkodova naglašava koliko su oni bitan element u modernom upravljanju zalihama i skladišnim operacijama.

Ukoliko želite unaprijediti svoje poslovanje uz pomoć WMS sustava i iskoristiti sve prednosti koje nudi, ne oklijevajte i kontaktirajte nas odmah!